Министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена, Татјана Мацура сусрела се данас са градоначелником Крагујевца, Николом Дашићем са којим је разговарала о темама из свог ресора имајући у виду да Крагујевац представља пример добре праксе у већини ових области. Министарка је у оквиру посете Крагујевцу обишла Средњу медицинску школу „Сестре Нинковић“, Универзитетски клинички центар, Полицијску управу.

Од градоначелника Дашића и његових сарадница имала сам прилику да чујем како и на који начин они реализују своје пројектне активности, колико има ангажованих жена на управљачким позицијама у локалној самоуправи. И пре него што сам ступила на позицију министарке која се бави темом родне равноправности политичког и економског оснаживања жена и спречавање насиља над женама, била сам упозната са примерима добре праксе из Крагујевца у овим областима. Мој мотив да посетим данас овај град није само тај што су неки од чланова мог кабинета из Крагујевца и понос су вашег града, него и то што представљањем добрих пракси из овог града желимо да дамо подстрек и другим јединицама локалне самоуправе у Србији, да на исти начин приступе овим темама – казала је Мацура.

Министарка Мацура искористила је данашњу посету не само да пожели успешан почетак нове школске године ученицима Средње медицинске школе у Крагујевцу већ и да са њима разговара о темама као што су дигитално насиље, безбедност на интернету, вршњачко насиље али и да представи платформу „Чувам те“ која пружа могућност ученицима, наставницима и родитељима да пријаве случајеве насиља која обавезује институције система да одреагују.

Број случајева породичног насиља у Крагујевцу је у драстичном паду у односу на прошлу годину, што у процентима износи 4,4% у првих шест месеци ове године, у поређењу са 7,5% у истом периоду прошле године. Овај податак представља добру вест, казала је Мацура и додала да то значи и да Полицијска управа у Крагујевцу ради свој посао онако како треба и да пружа сигурност грађанкама да у већој мери пријављују насиље на које институције система треба да одреагују.

Градоначелник Никола Дашић захвалио се министарки на посети и истакао да је та посета обострано корисна и омогућава да Крагујевац својим добрим искуствима у овој области помогне министарству, а да министарство помогне Крагујевцу да настави да одржава лидерску позицију у овим областима.

Град Крагујевац је носилац бројних признања у области родне равноправности. На руководећим положајима у Градској управи налази се већи број дама, девет од десет начелника градских управа. У нашем Градском већу половину чине даме што је више од законом прописане заступљености, а и лично, као отац три ћерке могу да кажем да сам презадовољан тиме што већи део мог тима чине даме - казао је Дашић.

Састанку са министарком Мацуром присуствовала је и Јелена Павић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту која је истакла да ће у наредном периоду Град Крагујевац наставити да се бави темом родне равноправности кроз многобројне пројектне активности као и женским предузетништвом.