Градоначелник Крагујевца Никола Дашић је за представнике Владе Републике Србије, министарстава и амбасада, делегације градова побратима и пријатеља организовао пријем у згради Градске управе подсетивши још једном на трагедију крагујевачког 21. октобра, датума јединственог у историји човечанства дубоко урезаног у биће и идентитет Крагујевца.

Датум 21. октобар 1941. године је датум који сви памтимо јер је на два начина ушао у наше биће и наш идентитет. Као дан када је почињено велико зверство у Крагујевцу, због кога смо данас сви окупљени овде, рекао је градоначелник Дашић. Дан када је за једног рањеног немачког војника убијено 50, а за убијеног сто цивила, међу којима су били професори  и 300 ђака тадашње Мушке гимназије. То је Крагујевац учинило једним од највећих градова страдалника на свету али, с друге стране, учинило га је и градом који генерацијама шаље јасну поруку мира – да се никада не заборави докле ужас може да досегне и да кажемо не томе у будућности. Истог датума 1944. године Крагујевац је ослобођен и то је онај датум који нас чини још јачим и још бољим, поручио је градоначелник Дашић и позвао све госте и званице да пођу у Шумарице и јединственом антиратном манифестацијом Велики школски час, заједно свету још једном упуте поруку мира.

Дан сећања на крагујевачке и све српске жртве у Другом светском рату почео је литургијом у храму Светих новомученика крагујевачких у Шумарицама, након које су крај хумки стрељаним ђацима и професорима положени венци и изведена поема ''Лекције из памћења'' аутора др Драгана Хамовића.