У оквиру мулти донорског регионалног пројекта „ЕУ подршка јачању борбе против трговине људима на Западном Балкану“, Министарство унутрашњих послова, Дирекција полиције, Кабинет директора полиције и Канцеларија за координацију активности у борби против трговине људима организовали су дводневне обуке за чланове Локалних тимова за борбу против трговине људима на националном нивоу. Циљ овог дводневног тренинга је представљање стандардних оперативних процедура за поступање са жртвама трговине људима и њихова примена у пракси како би се документ приближио што већем броју професионалаца на локалном оперативном нивоу.
У оквиру обуке на којој присутвује 17 тимова из целе земље иницираћемо оснивање нових тимова јер се Крагујевац овом облашћу бави више од 20 година и први смо град у Србији који има Одељење за људска и мањинска права, родну равноправност и превенцију трговине људима, рекла је др Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права. Према подацима ИОМ-а, 120.000 људи на Балкану биле су жртве трговине људима а зараде криминогених структура су око три милијарде долара на годишњем нивоу. То је само један од разлога због кога је неопходно едуковање читавог система и уједно информисање како се постаје жртва, како да се препозна и пријави уколико се посумња на трговину људима. Као град смо били веома проактивни, рекла је др Дамњановић, подсетивши на потписивање споразума о сарадњи са Центром Игора Јурића и бројна предавања у образовним институцијама на тему трговине људима.
Министарство унутрашњих послова заједно са партнерима препознали су велику улогу Локалних тимова у борби против трговине људима, истакао је Ненад Симић, Национални координатор у борби против трговине људима и руководилац Канцеларије у координацији активности у борби против трговине људима. У акционом плану и програму за борбу против трговине људима, које је донела Влада Републике Србије, носилац тог стратешког документа је Министарство унутрашњих послова. Израда и основни циљ закона у области борбе против трговине људим је да на један системски начин регулише и реши ову област у погледу надлежности организације тог институционалног оквира, да се заштите жртве трговине људима, али је јако важно и расветљавање овог кривичног дела, јер једно без другог не може. Израда овог закона је ушла у План раста за Западни Балкан где од доношења реализације овог закона зависе финансијска средства безповратне помоћи Републици Србији, рекао је Симић.
Трговина људима није проблем само у Србији већ и на планетарном нивоу, а кроз међусекторску сарадњу задатак локалних тимова је рад на превенцији и корекција одређених потеза у спречавању трговине људима, рекао је Јован Кнежевић, помоћник министра. Министарство државне управе и локалне самоуправе, трговину људима посматра као једну од приоритетних тема, због чега смо и пружили подршку Министарству унутрашњих послова коме је ова област изворно овлашћење. Најугроженија су погранична подручја и велики градови где се трговина људима често дешава и непримећено. Министарству државне управе и локалне самоуправе у интересу је, истакао је Кнежевић да свака локална самоуправа кроз своје локалне тимове нађе начин да обавести грађанство о најефикаснијим начинима да се трговина људима спречи, изађе у сусрет свим потребама и угроженима и онима који би потенцијално могли бити угрожени.