Крагујевац је један од градова који учествују у пројекту „Ромски женски активизам у заштити ромских девојака и девојчица од насиља узрокованог дечијим браковима“ који спроводи Ромски центар „Бибија“. Тим поводом, данас је у згради Градске управе одржан састанак Мобилног тима који чине представници бројних институција са локалног нивоа, а коме су присуствовали и представници UN Trust фонда уз чију подршку се пројекат реализује као и др Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права.

Дечији, рани и принудни бракови представљају облик родно засноване дискриминације и кршења људских права, казала је др Гордана Дамњановић и додала да је неретко граница између малолетних бракова и трговине људима врло танка због чега врло опрезно и озбиљно треба приступити овој теми, а мултисекторски приступ и сарадња међу институцијама је веома значајна. Према званичним статистикама, у нашем граду, у последњих 15 година регистрован је само један дечији брак.

Директорка Ромског женског центра „Бибија“, Славица Васић Митровић казала је да је у Србији свака друга девојчица ромске националности у дечијем браку.

Имамо 57% девојчица ромске националности које се удају пре 18 године и чак 34% које се удају пре 15 године. Ромски женски центар „Бибија“ и Ромска женска мрежа већ дуго указују на тај проблем и раде на његовом решавању. Један од пројеката које тренутно спроводимо уз подршку UN Тrust фонда је управо овај, реализује се у 10 градова у Србији у којима је стопа дечијих бракова највиша, међу којима је и Крагујевац, а на основу резултата истраживања која је радила Женска ромска мрежа – казала је Славица Васић Митровић.

У оквиру пројекта који траје три године ради се са ромским девојчицама и њиховим породицама кроз радионице у ромским насељима, трибине, а такође и са локалним институцијама и на подизању капацитета активисткиња ромске женске мреже.

Није довољно само подизање свести ромској заједници. Потребно је и да институције схвате да дечији брак није ромска традиција и да их упознамо са овим проблемом. У Србији постоји Национална коалиција за окончање дечијих бракова која има 40 организација и институција и ми као ромски женски центар смо успели да овај проблем издигнемо високо на агенду овог друштва како би се озбиљније позабавило овом темом – поруила је Славица Васић Митровић.

Према подацима Републичког завода за социјалну заштиту 2023 године склопљено је 284 дечијих бракова уз сагласност родитеља, а највећа стопа је међу ромском популацијом. Поднете су иницијативе за измену Породичног закона, Закона против насиља у породици и Кривичног законика јер је веома битно да се граница за ступање у брак са 16 година, како сада стоји у закону, помери на 18 и да буде нулта толеранција на склапање дечијих бракова.