Одборници Скупштине града на данашњој седници усвојили су предлог кандидата за доделу Годишње награде града Крагујевца – Ђурђевданске награде за 2022. годину. Највише признање добиће седморо кандидата.

У области уметности Ђурђевданску награду добиће Дејан Петровић магистар примењених уметности за освојену Прву награду на 17. изложби позоришних плаката и графичког обликовања у оквиру 67. Стеријиног позорја и Саша Вујић Вуја, оснивач и лидер бенда „КБО“, за панк-рок албум под називом „100 посто“, који је објављен на два носача звука - компакт диску и лонг плеј грамофонској плочи и наступе са панк-рок бендом „КБО“ на веома успешним концертима у Београду и Крагујевцу.

У области науке Ђурђевданска награда биће уручена Др Валентини Опанчини, специјалисти радиологије, доктору медицинских наука за интервентну неурорадиологију и субспецијализанту неурорадиологије и асистенту на Факултету медицинских наука Универзитета у Крагујевцу, за научни рад „Case 310“ на тему дијагностика пацијената са лумбалном дискус хернијом који имају постериорну епидуралну миграцију дискуса, објављен у научном и стручном часопису „Radiolog и освојену награду Европског удружења неурадиолога и Европске школе радиологије.

У области образовања Годишња награда града Крагујевца биће уручена ОШ „Прота Стеван Поповић“ из Чумића, за реализацију слободне ваннаставне активности „Наслеђе мога краја”.

Ђурђевданска награда у области спорта иде у руке Теодоре Вукојевић, за освојене златне медаље у јуниорској и сениорској категорији у дисциплинама стандардна ваздушна пушка и малокалибарска пушка на Купу Србије, освојене златне медаље у јуниорској и сениорској категорији у дисциплини микс пар на Првенству Србије, освојену бронзану медаљу у сениорској категорији у дисциплини стандардна ваздушна пушка микс пар и освојено 6. место појединачно на Светском купу у Египту, освојену сребрну медаљу у сениорској конкуренцији у дисциплини стандардна ваздушна пушка на Медитеранским играма у Алжиру, и освојену златну медаљу у сениорској конкуренцији у дисциплини стандардна ваздушна пушка на Европском првенству у Норвешкој.

У области хуманитарног карактера Ђурђевданску награду добиће Татјана Маринковић, за покретање и реализацију бројних хуманитарних и културних активности у 2022. години, у оквиру НВО „Коло српских сестара – Крагујевац“ и Данијела Нешовић, за покретање и реализацију значајних хуманитарних акција за помоћ деци са аутизмом у 2022. години. Награде ће лауреатима бити уручене на свечаној седници Скупштине града која ће бити одржана на Ђурђевдан – 6. маја.

На данашњој седници Скупштине града одборници су дали сагласност на покретање поступка реализације пројекта јавно – приватног партнерства са елементима концесије за обављање фармацеутске здравствене делатности на примарном нивоу на територији града Крагујевца и територијама на којима Апотекарска установа Крагујевац обавља своју делатност.

На данашњој седници донета је и одлука о успостављању сарадње града Крагујевца са општином Будва у Црној Гори уважавајући традиционално пријатељство и историјску повезаност два народа.