Агенција за безбедност саобраћаја реализује кампању под називом „На матуру без аутомобила” којом апелује на матуранте широм Републике Србије да за одлазак и повратак са матурских прослава не користе аутомобиле у својству возача. Кампања је покренута 2014. године, на иницијативу наставника и ученика Политехничке школе у Крагујевцу, у жељи да скрену пажњу својих вршњака, али и јавности, како се више никад не би поновило оно што се десило у једној матурској ноћи у Крагујевцу, када је смртно страдала група матураната враћајући се са матурске вечери.

Кампања чија је овогодишња порука „На путу до 0 не турирај - матурирај!“, је намењена матурантима широм Републике Србије. С обзиром на то да се ближи време одржавања матурских вечери, Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије је позвала локалне самоуправе да се прикључе реализацији активности у оквиру ове кампање. Ове године се за заједничку реализацију кампање пријавило 56 локалних самоуправа, а очекује се учешће више од 12.000 младих.

На територији Републике Србије у саобраћају сваке године живот изгуби око 100 младих људи и бива повређено око 6.100 младих лица. Другим речима, у просеку, скоро сваког викенда погине двоје младих у саобраћајним незгодама и свакога дана буде повређено око 17 младих. Само прошле године погинуло је 89 младих лица, што је више од 8 фудбалских тимова. Зато ова кампања има за циљ да укаже на то колико је важно безбедно учествовање у саобраћају.

Путем ове кампање млади ће моћи да се информишу о ризицима небезбедног понашања у саобраћају и начинима како их избећи, како би се утицало на усвајање позитивних ставова и смањење страдања младих у саобраћају. Ако се узме у обзир специфичност циљне групе која је у фокусу ове кампање, циљ је да се промовисањем исправног понашања створи нови образац понашања младих људи, који треба да доведе до смањења страдања на путевима, посебно у периоду када имамо појачану конзумацију алкохола услед матурских прослава.

Активности које се у оквиру кампање реализују у локалним самоуправама подразумевају трибину за младе чији је концепт такав да, поред излагања представника Агенције за безбедност саобраћаја, у оквиру којег се младима указује на стање безбедности младих у саобраћају и ризицима небезбедног понашања у саобраћају, млади имају прилику да чују и личну причу особе која је преживела саобраћајну незгоду услед које је задобила тешке телесне повреде и трајни инвалидитет. У оквиру ових активности укључена је и вежба са тзв. „пијаним наочарима“ која за циљ има да младима укаже на перцепцију и негативне утицаје на расуђивање у алкохолисаном стању.

Кампања „На матуру без аутомобила” званично је отпочела данас у Книћу, где је одржана трибина за ученике трећег и четвртог разреда Средње школе „Добрица Ерић“. У наредним данима, Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије одржаће трибине широм Србије, у свим локалним самоуправама које су узеле учешће у кампањи.