На основу члана 38. став 1. Закона о планском систему Републике Србије („Службени гласник РС”, број 30/18), на 82. седници Владе Републике Србије одржане 28. септембра 2023. године, усвојена је Стратегија безбедности саобраћаја Републике Србије за период од 2023. до 2030. године са пратећим Акционим планом безбедности саобраћаја за период од 2023. до 2025. године.

У складу са одлуком Тела за координацију послова у безбедности саобраћаја, Агенција је формирала Радну групу за израду Нацрта стратегије безбедности саобраћаја Републике Србије за период од 2023. до 2030. године, која је обухватала представнике 32 субјекта безбедности саобраћаја на државном и локалном нивоу. Током израде стратегије и пратећег трогодишњег акционог плана, спроведена је анализа проблема и развијени циљеви, показатељи, активности и трошкови за остварење пет посебних циљева ове стратегије. У процес израде стратегије и пратећег акционог плана активно је укључен и консултован Републички секретаријат за јавне политике.

Доношењем међусекторске Стратегије безбедности саобраћаја Републике Србије за период од 2023. до 2030. године поставља се основ за стварање система у којем би безбедност саобраћаја била један од друштвених приоритета свих грађана. Циљ је да Република Србија буде међу 10 најбезбеднијих земаља Европе.

Општи циљ стратегије јесте смањење броја погинулих и тешко повређених лица за 50% до 2030. године, у односу на 2019. годину и НУЛА погинуле деце у саобраћају од 2030. године. Уколико се ови циљеви остваре, у Републици Србији ће бити спашено најмање 1382 живота међу којима је 68 деце.

Доследно пратећи принцип „нулте толеранције“, просечне годишње друштвено - економске последице (трошкови, губици и штете) саобраћајних незгода у Републици Србији би биле значајно мање од 4,1 милијарду евра. Финансијски оквир за достизање општег циља односно реализацију свих мера и активности из стратегије и пратећих акционих планова на годишњем нивоу износи око 10% укупних друштвено - економских последица саобраћајних незгода.

У циљу додатног усклађивања Стратегије и светских, односно европских принципа у области безбедности саобраћаја, структура ове стратегије прати светске правце, препознаје и ослања се на светске успешне праксе у области безбедности саобраћаја, посебно: Глобалне циљеве одрживог развоја; Глобалне циљеве безбедности саобраћаја; Резолуције УН о глобалном унапређењу безбедности саобраћаја закључно са Резолуцијом од 2. септембра 2020. године којом се период од 2021-2030. године проглашава Другом деценијом акције за безбедност саобраћаја; Стокхолмску декларацију; Глобални план друге деценије акције за безбедност саобраћаја, Оквирну политику безбедности саобраћаја Европске уније за период 2021-2030. године као и Акциони план безбедности саобраћаја Западног Балкана.

Стратегију безбедности саобраћаја као и пратећи Акциони план можете преузети на:

Стратегија безбедности саобраћаја 2023.-2030. год.

Акциони план безбедности саобраћаја 2023. - 2025. год