У оквиру заједничке кампање безбедности саобраћаја на путевима града Крагујевца и Одељења саобраћајне полиције, Полицијске управе Крагујевац, пољопривредницима шумадијских села биће подељена ротациона светла за тракторе и пољопривредне машине. Пољопривредницима села Чумић данас су светла уручили Дамјан Срејић, члан Градског већа за равномерни и одрживи развој села и града и Бојан Радосављевић, начелник Одељења саобраћајне полиције у Крагујевцу.

У складу са Законом о безбедности саобраћаја из 2022. године и обавезама локалне самоуправе, Град Крагујевац, у сарадњи са Полицијском управом Крагујевац, Одељењем саобраћајне полиције, спроводи кампању о безбедности саобраћаја на путевима. Део средстава обезбеђених из наплаћених новчаних казни за прекршај, поред превентивно промотивних активности, едукативних трибина, на иницијативу градоначелника Дашића, утрошено је за набавку ротационих светла за тракторе и пољопривредне машине, каже Дамјан Срејић, члан Градског већа за равномерни и одрживи развој села и града. Осим унапређења безбедности саобраћаја на путевима, пољопривредним произвођачима свакако значи помоћ јер су ова светла неопхопдна а врло често се ломе.

Почетак сезоне пољопривредних радова значи и већи број трактора и пољопривредних машина на путевима, каже Бојан Радосављевић, нечелник Одељења саобраћајне полиције и зато смо данас са мештанима села Чумић, у оквиру заједничке кампање са локалном самоуправом, разговарали и подсетили их на важност поштовања саобраћајних прописа. Циљ трибина које ћемо у наредним данима одржати у још четири села, јесте да превентивним активностима допринесемо подизању нивоа безбедности возача трактора и пољопривредних машина, каже Радосављевић. Он је апеловао на пољопривреднике да осим поштовања саобраћајних прописа, управљају технички исправним возилом и имају исправне светлосно сигналне уређаје за ноћну вожњу или у условима смањене видљивости. Радосављевић је апеловао и на све друге возаче да прилагоде брзину вожње, не управљају возилом под дејством алкохола и да поштују саобраћајне прописе јер је то у интересу личне безбедности  и безбедности других учесника у саобраћају.

Пољопривредници кажу да су због видљивости и безбедности вожње трактора и пољопривредних машина, нарочито на главном путу кроз село где је све фреквентнији саобраћај, ротациона жута светла потребна, а највише ради  безбедног изласка са њива и укључења на главни пут.

Вредност опреме је више од триста хиљада динара без ПДВ-а, а биће подељено преко 150 сијалица за пољопривреднике шумадијских села. Поред Чумића, светла ће бити уручена у Собовици, Страгарима, Добрачи. У Центру за стрна жита и развој села у Собовици, светла  ће сутра бити уручена пољопривредницима Ресника, Десимировца, Церовца, Jарушица, Новог Милановца, Цветојевца, Јовановца, Опорнице, Пајазитова, Подскурица, Лужница, Шљивовца.